Ana içeriğe atla

Fen Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planı



AD-SOYAD: FATMA AKÇA
NUMARA:180911117
ÇOCUK GELİŞİMİ(UÖ)

ETKİNLİK PLANI

ETKİNLİK ADI: “Toprak Altı Gözlem”
YAŞ GRUBU: 48-60 Ay
ETKİNLİK TÜRÜ: Fen ve Okuma Etkinlikleri
KAZANIM VE GÖSTERGELER:
·       Bilişsel Gelişim Kazanım
Kazanım 1:Nesne/ durum/ olaya dikkatini verir. 
Göstergeleri: Dikkatini çeken nesne/ durum/ olaya yönelik sorular sorar.
Kazanım 2: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminde bulunur.
 Göstergeleri: Nesne/ durum/ olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)
 Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
 Göstergeleri: Nesne/ durum/ olayı bir süre sonra yeniden söyler.

·       Dil Gelişimi Kazanım
Kazanım 2: Sesini uygun kullanır. 
Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu ayarlar. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin hızını ayarlar. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin şiddetini ayarlar
 Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır.
Göstergeleri: Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Sohbete katılır
Kazanım 7: Dinlediklerinin/ izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri: Dinlediklerini/ izlediklerini açıklar. Dinledikleri/ izledikleri hakkında yorum yapar. 

·       Motor Gelişimi Kazanım
Kazanım 2: Denge hareketleri yapar.
Göstergeleri: Ağırlığını bir noktadan diğerine aktarır. Atlama, konma ile ilgili denge hareketlerini yapar.
Kazanım 3: Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar.
 Göstergeleri: Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar. Farklı boyut ve ağırlıktaki nesneleri hedefe atar
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri: Kalemi doğru tutar, kalem kontrolünü sağlar, çizgileri istenilen nitelikte çizer. 

·       Sosyal Duygusal Gelişim 
Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. 
 Kazanım 10:Sorumluluklarını yerine getirir.
 Göstergeleri: Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir.


       MATERYALLER: Fanus, taş, kurumuş dal, toprak, büyüteç

       SÖZCÜKLER: Toprak altı, büyüteç, fanus

       KAVRAMLAR: Zıtlık; Canlı-cansız

ÖĞRENME SÜRECİ: Öğretmen, sınıfın duvarlarına toprak altında yaşayan hayvanlarla ilgili resimler asar. Çocuklara; “Toprağın altında neler vardır? Bitkilerin kökleri yerine altında olabilir mi? Toprakta hayvanlar yaşar mı? Yerin altında gezinti yapabilir miyiz?” şeklinde sorular sorarak çocukların düşüncelerini dinler. Toprağın altında yaşayan canlılar ilgili görseller çocuklara gösterilir. Bitkilerin köklerinin toprağın altında olduğu ve bitkilerin topraktan beslendiği söylenir. Toprak altı gözlemevi yapmak için dikdörtgen bir fanus hazırlanır. Çocuklarla birlikte fanusun içerisine taşlar, kurumuş dal,  yaprak ve toprak yerleştirilir. Fanusun üst kısmına köklü bir bitki dikilir. Çocukların ellerine büyüteçler verilerek fanusta bulunan toprak ve bitkini kökleri incelemeleri sağlanır. Öğretmen çocuklardan üç tanesini yanına alır. Çocukların görebileceği şekilde seçtiği çocukları önce aynı yöne bakacak şekilde daha sonra içlerinden birinin yönünü değiştirerek oturtur. Çocuklarda farklı yöne bakan arkadaşlarını bulmaları istenir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR: Çocukların toprağa dokunma süreleri boyunca ellerini; göz, kulak, burun, ağız gibi uzuvlarına götürülmemesi öğretmen tarafından uyarılır.

OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ: Toprak altında yaşayan canlılar( köstebek, toprak solucanı, karınca)ile ilgili nokta tamamlama çalışma sayfası okuma yazma hazırlık etkinliği olarak yapılır.

       DEĞERLENDİRME: Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir:
·       Toprak altını nasıl gözleriz?
·       Toprak altındaki canlıları neden göremiyoruz?
·       Toprak altını büyüteçle incelerken ne hissettiniz?
·       Nokta tamamlama çalışmasını beğendiniz mi?

       AİLE KATILIMI: Ailelerden çocuklarıyla bir çiçek dikmeleri ve okula göndermeleri istenir.

       ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER: Toprak altı gözlem ile ilgili öğretmen tarafından hikaye okunabilir.

       UYARLAMA: Ortopedik yetersizliği olan çocuk öğretmen eşliğinden etkinliğe dahil edilir.

           EĞİTİM AKIŞI

Güne Başlama Zamanı: Öğretmen, çocukları günaydın diyerek sınıfta karşılar. Çocukların nasıl hissettikleri sorulur, sohbet edilir. Oyun merkezine geçilerek oyun oynamaları sağlanır.

Oyun zamanı: Öğrenme merkezlerinde serbest oyun oynanır.

Kahvaltı- Temizlik: Kahvaltıya geçilmeden önce ve sonra ellerin yıkanması gerekildiği çocuklara hatırlatılır.

Günü Değerlendirme: Çocuklara; “Toprak altını incelemeden önce hangi canlıların yaşadığını biliyor muydunuz? Toprak altını gözlemlemek hoşunuza gitti mi? Daha önce toprak altında yaşayan canlılara hiç bu kadar yakından baktınız mı? Gibi sorular sorularak öğrenmeleri pekiştirilir.

Eve Gidiş: İlgili hazırlıklar ardından çocuklarla vedalaşılır.

Genel Değerlendirme
Çocuk Açısından: Çocuklar toprak altı gözlem etkinliğine severek katıldılar, keyifli vakit geçirdiler nokta tamamlama çalışmasını başaralı bir şekilde tamamladılar. Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Planlanan etkinlikteki öğrendikleri bilgiler onlara çok ilginç geldi.

Program Açısından: Çocukların eğlenceli vakit geçirmeleri ve etkinliğe katılmadaki istekleri doğrusunda sürdürüldü.

Öğretmen Açısından: Planlanan etkinliklerin uygulanması sırasında çocukların ilgisini çekebilmek ve taze tutabilmek için değişik materyaller ve görseller kullanılmaya dikkat edildi. Günün sonunda çocuklar hiçbir sorun ile karşılaşmadan mutlu bir şekilde evlerine gönderildi.



 · Fanusun içindeki toprakta neler olabileceği görseller ile çocuklara anlatılır.






· Çocuklara verilen bardak içindeki toprak çocukların incelemesi için büyüteç yardımı ile gözlem yapılır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matematik, Drama Bütünleştirilmiş Etkinlik

AD-SOYAD:  FATMA AKÇA NUMARA: 180911117 ÇOCUK GELİŞİMİ(UÖ)                                     ETKİNLİK PLANI ETKİNLİK ADI: Toplayıp Çıkaralım YAŞ GRUBU (AY): 48-60 AY ETKİNLİK TÜRÜ:   Drama ve Matematik Etkinlikleri    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ ·        BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 4: Nesneleri sayar. Göstergeleri:  İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar.10’a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce gelen sayıyı söyler. Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. Göstergeleri:  Nesne/varlıkları birebir eşleştirir. Kazanım 13: Günlük yaşamda kullanılan sembolleri tanır. Göstergeleri:  Verilen açıklamaya uygun sembolü gösterir. Gösterilen sembolün anlamını söyler. SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. Göstergeleri:...

Hareket, Sanat Bütünleştirilmiş Etkinlik

           AD-SOYAD:  FATMA AKÇA NUMARA: 180911117 ÇOCUK GELİŞİMİ(UÖ)                                                                                    ETKİNLİK PLANI ETKİNLİK ADI: Büyük-Küçük Yaprak YAŞ GRUBU (AY): 48-60 AY    ETKİNLİK TÜRÜ:  Sanat-Hareket (Bütünleştirilmiş Etkinlik) KAZANIM VE GÖSTEGELER: ·                   Bilişsel Gelişim Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar. Göstergeleri: Nesne/ varlıkları rengine, büyüklüğüne, kullanım amaçlarına göre gruplar. ·                     Motor Gelişim Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergel...